15.05.2012

Екскурсовод Ольга Влох про Більське городище (Гелон)

Рідна Полтавщина — це багатий історичними та культурними пам’ятками край, де завжди можна знайти місце, в якому ще не був, але обов’язково варто поїхати. Наприклад, побувати у древньому Гелоні.

З 2007 року я мріяла про Гелон, як про щось таємниче та недосяжне. А що таке Більськ і як туди доїхати — навіть не здогадувалась. Насправді, столиця стародавньої Скіфії та Більське городище наразі ототожнюються багатьма науковцями.

За 10 км західніше селища Котельви на правому березі Ворскли, поряд з селом Більськом знаходяться залишки найбільшого поселення Європи доби раннього заліза — Більське городище VІІ — ІІІ ст. до н. е. Городище розташоване у межиріччі Ворскли та її притоки Сухої Груні в межах Котелевського, Зіньківського районів Полтавської області і Охтирського району Сумської області. Територія Великого Більського городища — це комплекс трьох укріплень: Західного, Східного та найбільш пізнішого Куземинського. Всі вони об’єднані рукотворним земляним валом довжиною понад 30 км і заввишки іноді до 7 м. Загальна площа Більського городища понад 4,5 тис. га.. За однією з версій Більське Городище називають містом Гелон, що згадує батько історії Геродот, маючи його за столицю стародавньої Скіфії.

Величезні розміри Більського городища привертали увагу багатьох дослідників, серед них і французький інженер на службі королівської Польщі Г. Л. де Боплан, який оглянув городище на початку ХVІІ століття. Перші археологічні обстеження зробив чернігівський історик О. Шафонський влітку 1784 року. Локальні обстеження південно-західної частини городища виконав у 1888-1889 роках полтавський археолог І.Зарецький. Експедиція графа О. Бобринського 1897 року першою встановила належність Більського городища до скіфської доби. Масштабні дослідження городища виконала у 1906 році експедиція В. Городцова. За один археологічний сезон було віднайдено понад одну тисячу предметів побуту, прикрас, військового знаряддя. з 1958 року городище досліджує Б. Шрамко.

На території найбільшого у Східній Європі городища знаходяться також Більське джерело та Дуб Сковороди, який, за легендою, мандрівний філософ посадив власноруч. На сьогодні ця місцевість охороняється державою і вабить своєю таємничістю та загадковістю. Адже саме там можна помилуватися чарівною красою Полтавщини, повною мірою відчути швидкоплинність часу та спробувати знайти своє місце в ньому

Інтернет-видання «Полтавщина», опубліковано 15.05.2010 | 17:32.