19.04.2014

InGreen-туристи відвідали всі піраміди Полтавщини (фото).

В Європі знаходиться три піраміди, в Україні - дві з трьох. І обидві вони розташовані у Полтавській області. Одна піраміда знаходиться у Березовій Рудці, а інша - в Комендантівці. Туристичний клуб InGreeen у квітні 2014 року завершив свій "рейд пірамідами Полтавщини". 

Пирамида Закревских Березовая Рудка, InGreenПіраміда в Березовій Рудці (Пирятинський район) - найнижча і наймолодша з трьох. Її висота - 9 метрів, побудована піраміда в 1898-1899 роках. З'явилася вона в полтавській глибинці завдяки Гнатові Платоновичу Закревському. Він був зятем тодішнього прем'єра Петра Стлипіна і за сумісництвом послом Російської Імперії у Єгипті. Він був так вражений єгипетськими пірамідами, що вдома створив їхню копію в мініатюрі, дотримуючись правил розташування по відношенню до сторін світу та технології будівництва. На вході встановили привезену з Єгипту старовинну статую єгипетської богині родючості Ізіди. Піраміда була родовою усипальницею родини Закревських. Там поховали батьків Гната Закревського, Платона та Ганну, а в 1906 році і його самого. В 1917 році піраміду розграбували. Більшовики намагалися бульдозерами(!) знести піраміду, але не змогли жодного камінчика зрушити з місця, так фундаментально вона була побудована. Пирамида Закревских Березовая Рудка, InGreen

Сучасна піраміда-усипальниця родини Закревських в Березовій Рудці має плачевний стан. Вона стоїть пусткою на околиці села і потехеньку руйнується, в очікуванні потрапити колись під захист держави, як унікальна архітектурна пам'ятка.

Керівник туристичного клубу InGreen Ольга Влох відвідала піраміду в Березовій Рудці з екскурсійною групою в квітні 2012 року:

- По дорозі з Переяслава-Хмельницького ми заїхали в Березову Рудку, де збереглася не лише унікальна піраміда, а й садиба родини Закревських. Обидві пам'ятки знаходяться зараз не в найкращому стані. Прикро, що немає коштів та бажаючих відреставрувти піраміду, да зробити її привабливою для туристів.


Комендантовка пирамиида Билевича, InGreenПіраміда в Комендантівці (Кобеляцький район) - найбільша та найстарша в Україні. Її висота 15 метрів, будувалася піраміда цілих 13 років, починаючи з 1864. Її автор - Олександр Дмитрович Білевич, перебував у Єгипті у складі обмеженого контингенту російських військ. Першою в нижньому ярусі піраміді-усипальниці родини Білевичів упокоїлась дружина Олександра Білевича - Софія Михайлівна. В іі честь капличку, яка розщмістилася в середньому ярусі піраміди, над усипальнею, було названо Соіївською. Олександра Білевича поховано в піраміді в 1916 році. У 1917 році піраміду розграбували. Знести її також не вдалося. Наразі біля піраміди є сучасний імпровізований надгробок Олександра, Софії та їх сина Петра Білевичів.  

Комендантовка пирамиида Билевича, InGreenСучасна піраміда-усипальниця родини Білевичів в Комнедантівці використовується як раніше в релігійному контексті. У 2004 році місцевий священник та його 15 дітей самовільно зайняли споруду,яка стояла пусткою на сільському кладовищі, і зробили до неї прибудову. В піраміді облаштована дзвіниця та церква. Сучасний вигляд піраміди суттєво відрізняється від її первісного вигляду.

Керівник туристичного клубу InGreen Ольга Влох відвідала піраміду в Комендантівці з екскурсійною групою в квітні 2014 року:

- Ми цілеспрямовано їхали в Козельщину та Комендантівку, щоб побачити і широковідомий Монастир Різдва Пресвятої Богородиці і маловідому полтавську піраміду. При підготовці до подорожі ми бачили фото з прибудовою та читали, що там зроблено церкву. Моя особиста думка - що це досить дивне рішення. Одна справа, коли в піраміді була капличка для поминання похованих в ній людей, а зовсім інша річ - справжня діюча церква, де проводять обряди вінчання та хрещення. Та ще й прибудована вона самовільно до такої давньої унікальної споруди - найбільшої та найстарішої піраміди на території країни!

Дві піраміди із різними долями - це окраса нашого рідного краю, це прояв його широкої та різнопланової історії, це ще одна достойна мандрівка туристичного клубу InGreen в рамках новго проекту "Мандруємо Полтавщиною"

Піраміди Полтавщини та туристичний клуб InGreen